Opis
Zestaw pobraniowy „PANEL DIAGNOSTYCZNY DLA KOBIET” jest przeznaczony do bezpiecznego transportu materiału do badań hormonalnych: AMH, Estradiol, DHEAS, Testosteron, Witamina D do Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych INVICTA.
Anty-Mullerian Hormon (AMH)
Określenie poziomu hormonu AMH (ang. anti-Müllerian Hormone) umożliwia ocenę rezerwy jajnikowej czyli potencjału rozrodczego kobiety, a tym samym określenie szansy na ciążę oraz oszacowanie reakcji jajników na stymulację. Badanie dostarcza istotnej informacji o funkcjonowaniu jajników i pozwala przewidzieć, kiedy pacjentka wejdzie w okres menopauzalny.
Każda kobieta posiada określoną liczbę pęcherzyków jajnikowych pierwotnych, których część zużywana jest w każdym cyklu. Rezerwa jajnikowa jest zależna od liczby pozostałych w jajniku pęcherzyków pierwotnych. To one przekształcić się mogą w dojrzałą komórkę jajową.
AMH (ang. Anti-Müllerian Hormone) jest hormonem, produkowanym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U kobiet AMH produkowany jest w pęcherzykach w jajniku przez komórki otaczające komórki jajowe gotowe do wzrostu. Poziom AMH nie jest uwarunkowany cyklem miesiączkowym kobiety, tak więc może być badany w dowolnym dniu cyklu. Jego poziom zmniejsza się wraz z wiekiem kobiety, w związku z czym jest bardzo dobrym markerem spadku płodności, w tym przedwczesnego wygasania czynności jajników. U pacjentek z PCO (Zespół Policystycznych Jajników) poziom AMH jest znacząco podwyższony.
Witamina D (25-hydroksywitamina D)
Witamina D w organizmie pełni wiele istotnych funkcji. Jest konieczna do utrzymania prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej, a także dla właściwego funkcjonowania tkanek i narządów nie mających połączenia z gospodarką mineralną. Odgrywa też ważną rolę w procesie prawidłowego wbudowywania innych składników mineralnych w zęby. Odpowiedni poziom witaminy D korzystnie wpływa na system nerwowy i mięśniowy, a także pośrednio na układ odpornościowy. Mówi się także, że odpowiednia podaż witaminy D w wieku dziecięcym może obniżać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1 w dorosłym życiu. Według niektórych danych osoby z wyższym poziomem tej witaminy rzadziej będą chorować na niektóre nowotwory.
Ostatnie badania naukowe wskazują również na zależność między odpowiednim poziomem witaminy D a płodnością. W szczególności dotyczy to produkcji dobrej jakości komórek jajowych i procesu implantacji zarodków w macicy Jeśli u danej osoby występują niedobory, ryzyko trudności z poczęciem potomstwa wzrasta.
Siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEA-SO4)
Siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEAS) to naturalny hormon steroidowy o słabym działaniu androgenowym. Badanie jego stężenia jest pomocne przy ocenie funkcji kory nadnerczy i przysadki mózgowej, a także przy ocenie prawidłowego przebiegu procesu dojrzewania płciowego.
Estradiol E2
Estradiol jest podstawowym i najbardziej aktywnym biologicznie estrogenem. Miejscem jego wytwarzania są głównie jajniki, lecz niewielkie jego ilości powstają również w korze nadnerczy i w jądrach u mężczyzn. Poziom estradiolu u kobiet jest zależny od cyklu miesiączkowego, a jego wydzielanie odbywa się dwufazowo. Podczas ciąży estradiol wytwarzany jest głównie przez komórki łożyska. Hormon ten pobudza anabolizm, zapobiega odwapnieniu kości i odpowiada za rozwój drugorzędnych kobiecych cech płciowych.
Testosteron (TST)
Testosteron jest podstawowym, męskim hormonem płciowym należącym do grupy hormonów androgennych. U mężczyzn produkowany jest w jądrach, a jego głównym zadaniem jest podtrzymywanie procesu spermatogenezy oraz wpływ na rozwój drugorzędowych cech płciowych. U kobiet testosteron syntetyzowany jest w niewielkich ilościach w jajnikach i w fizjologicznych stężeniach nie wywołuje szczególnych efektów. Jego wzmożona synteza może być przyczyną maskulinizacji. Ponadto u obu płci w warunkach fizjologicznych niewielkie ilości testosteronu wytwarzane są przez korę nadnerczy.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.