Opis
Czy to badanie jest dla mnie?
Wykonaj badanie, jeśli….
- staracie się o dziecko od roku, przy regularnym współżyciu bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych
- wystąpiło u Ciebie poronienie lub obumarcie płodu
- jesteś po nieudanym zapłodnieniu metodą in vitro
- istnieje podejrzenie „niepłodności immunologicznej”
Co da Ci to badanie?
Niepłodność immunologiczna to niepłodność u podstaw której leżą zaburzenia immunologiczne.
Określenie immunologicznego podłoża niepłodności może umożliwić wdrożenie odpowiedniego leczenia prowadzącego do posiadanie dziecka parom z niepowodzeniami w ciąży.
Jedną z przyczyn niepłodność immunologicznej, prowadzącej do problemów z zajściem lub utrzymaniem ciąży jak również przejściem pomyślnie procedury in vitro może być obecność niekorzystnego wariantu genów KIR i alleli HLA-C u pary starającej się o potomstwo.
Interakcje zachodzące między receptorami KIR kobiecych komórek NK znajdujących się w macicy, a cząsteczkami HLA-C, występującymi na powierzchni komórek zarodka, są ważne we wczesnych etapach ciąży oraz podczas implantacji zarodka.
Rozpoznawanie komórek zarodka przez komórki NK matki zależy od ekspresji antygenów HLA-C na ich powierzchni oraz receptorów KIR (ang. killer-cell immunoglobulin-like receptors) na powierzchni komórek NK matki.
Receptory KIR ze względu na swoją strukturę białkową i funkcjonalność dzielą się na hamujące oraz aktywujące – przewaga receptorów hamujących określana jest jako genotyp AA, natomiast przewaga receptorów aktywujących jako genotyp Bx.
– Receptory aktywujące pobudzają syntezę czynników wzrostowych oraz cytokin niezbędnych do rozwoju łożyska.
– Receptory hamujące rozpoznając antygeny HLA-C jako „swoje” hamują aktywność cytotoksyczną wywołując immunotolerancję, natomiast rozpoznając antygeny HLA-C jako „obce” pobudzają aktywność cytotoksyczną.
Wykazano negatywny wpływ na powodzenie implantacji i rozwoju zarodka w przypadku kombinacji genotypu AA KIR oraz obecności allelu C2 na powierzchni komórek zarodka, zwłaszcza odziedziczonego po ojcu.
W związku z tym zaleca się wykonanie badania KIR i HLA-C u kobiet wraz z genotypowaniem HLA-C u mężczyzn.
Co badamy w panelu?
Genotypowanie HLA-C
- HLA-C to antygeny zgodności tkankowej, które znajdują się na powierzchni komórek. Dzięki nim komórki układu odpornościowego (komórki NK), na których znajdują się receptory KIR, rozpoznają, czy dana komórka może być niebezpieczna dla organizmu.
- Antygeny HLA-C znajdują się także na powierzchni zarodka. To właśnie od nich zależy, czy komórki NK znajdujące się w macicy, potraktują zarodek jako potencjalne zagrożenie. Jeśli tak się stanie, to rozpoczną one atak, który uniemożliwi dalszy rozwój ciąży, co w konsekwencji może prowadzić do problemów z implantacją zarodka, poronień lub obumarcia płodu.
W celu prawidłowej diagnostyki podłoża niepłodności immunologicznej zaleca się wykonanie genotypowaniem HLA-C u mężczyzn wraz z badaniem KIR i HLA-C u kobiet.
Bezboleśnie
Szybko i łatwo
Bez wychodzenia z domu
Badanie dostarczone do Ciebie w ciągu 24h.
Wynik badania w ciągu 14 dni.
Badania wykonywane jest z DNA pochodzącego ze śliny.
Jak to działa?
CZY ŚLINA JEST DOBRYM MATERIAŁEM?
Dowiedz się dlaczego badanie genetyczne ze śliny jest tak samo wiarygodne jak badanie z krwi – BADANIE ZE ŚLINY – WSZYSTKO CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.